Zbigniew Jan Kowerczyk przyszedł na świat 6 lipca 1961 w Jugowie. Za młodu przeprowadził się z rodziną do Wrocławia gdzie ukończył szkołę podstawową, a następnie Lotnicze Zakłady Naukowe w profilu mechanik budowy i obsługi samolotów. Pracownik Aeroklubu Wrocławskiego, a w drugiej połowie lat osiemdziesiątych student filologii klasycznej w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Na ostatnim roku podjął się pracy jako wychowawca w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Niewidomych we Wrocławiu, czym zajmuje się po dziś dzień jako nauczyciel dyplomowany. W latach dziewięćdziesiątych ukończył tyflopedagogikę w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, a następnie rozszerzył kompetencje w specjalności oligofrenopedagogicznej.

W 2021 został nominowany do tytułu Osobowość Roku 2020 "Gazety Wrocławskiej" w kategorii Kultura. Poza tym kinoman, mól książkowy, meloman, mąż i ojciec.

Jako pisarz zadebiutował w 2013 książką "Zielone Słońce", która zapoczątkowała cykl opowieści, którego akcja rozgrywa się we wrocławskim ośrodku dla dzieci niewidomych i niedowidzących. W 2018 ukazała się druga część "Dwa brakujące Słowa", a w 2020 trzecia odsłona cyklu "Odwet".